איך להעביר צינון מהר

אין תרופה להצטננות. אבל איך להעביר צינון מהר? גלה מה יעיל – ומה לא. תרופות להצטננות נפוצות כמעט כמו הצטננות, אך האם הן יעילות? שום דבר לא יכול לרפא הצטננות. אבל כמה תרופות עשויות לעזור להקל על הסימפטומים שלך ולמנוע ממך להרגיש כל כך אומלל. בואו נדבר איך להעביר צינון מהר:

איך להעביר צינון מהר

אישה מנגבת את אפה עם רקמות

אם אתה מצטננת, אתה יכול לצפות להיות חולה במשך שבוע עד שבועיים. זה לא אומר שאתה צריך להיות אומלל. תרופות אלו עשויות לעזור לך להרגיש טוב יותר:

 • הישארו לחות. מים, מיץ, מרק צלול או מי לימון חמים עם דבש עוזרים לשחרר את הגודש ומונעים התייבשות. הימנע מאלכוהול, קפה ומשקאות מוגזים המכילים קפאין, שעלולים להחמיר את ההתייבשות.
 • מנוחה. הגוף שלך צריך מנוחה כדי להחלים.
 • להרגיע כאב גרון. גרגור מים מלוחים – 1/4 עד 1/2 כפית מלח מומס בכוס 8 אונקיות של מים חמים – יכול להקל זמנית על כאב גרון או גרון. ילדים מתחת לגיל 6 לא סביר שיצליחו לגרגר כראוי.

אתה יכול גם לנסות שבבי קרח, תרסיסים לכאב גרון, לכסניות או ממתקים קשים. היזהר בעת מתן לכסניות או ממתקים קשים לילדים מכיוון שהם עלולים להיחנק מהם. אין לתת לכסניות או ממתקים קשים לילדים מתחת לגיל 6.

 • מחניקה קרבית. טיפות ותרסיסים לאף מלוחים ללא מרשם יכולים לעזור להקל על מחניק וגודש.

בתינוקות, מומחים ממליצים לשים כמה טיפות מי מלח לתוך נחיר אחד, ואז לשאוב בעדינות את הנחיר עם מזרק נורה. לשם כך, לחץ על הנורה, הנח בעדינות את קצה המזרק בנחיר כ-1/4 עד 1/2 אינץ' (כ-6 עד 12 מילימטר), ושחרר לאט את הנורה. ניתן להשתמש בתרסיסי אף מלוחים בילדים גדולים יותר.

 • להקל על הכאב. לילדים בני 6 חודשים ומטה, יש לתת רק פרצטמול. לילדים מעל גיל 6 חודשים, יש לתת פרצטמול או איבופרופן. בקש מהרופא של ילדך את המינון הנכון לגיל ולמשקל של ילדך.

מבוגרים יכולים לקחת פרצטמול (טיילנול, אחרים), איבופרופן (אדוויל, מוטרין IB, אחרים) או אספירין.

 • היזהר בעת מתן אספירין לילדים או לבני נוער. למרות שאספירין מאושר לשימוש בילדים מעל גיל 3, ילדים ובני נוער המתאוששים מאבעבועות רוח או תסמינים דמויי שפעת לעולם לא צריכים לקחת אספירין. הסיבה לכך היא שאספירין נקשר לתסמונת ריי, מצב נדיר אך עלול לסכן חיים, בילדים כאלה.
 • ללגום נוזלים חמים. תרופה לקור המשמשת בתרבויות רבות, תוך נטילת נוזלים חמים, כגון מרק עוף, תה או מיץ תפוחים חם, עשויה להיות מרגיעה ועשויה להקל על הגודש על ידי הגברת זרימת הריר.
 • נסה דבש. דבש עשוי לעזור לשיעול אצל מבוגרים וילדים מעל גיל 1. נסו אותו בתה חם.
 • הוסף לחות לאוויר. מכשיר אדים או מכשיר אדים עם ערפל קריר יכולים להוסיף לחות לבית שלך, מה שעשוי לעזור לשחרר את הגודש. החלף את המים מדי יום, ונקה את היחידה לפי הוראות היצרן.
 • נסה תרופות ללא מרשם (OTC) להצטננות ושיעול. עבור מבוגרים וילדים מגיל 5 ומעלה, נוגדי גודש OTC, אנטיהיסטמינים ומשככי כאב עשויים להציע הקלה מסוימת בתסמינים. עם זאת, הם לא ימנעו הצטננות או יקצרו את משך הזמן, ולרובם יש כמה תופעות לוואי.

מומחים מסכימים שאסור לתת אותם לילדים צעירים יותר. שימוש יתר ושימוש לרעה בתרופות אלו עלול לגרום לנזק חמור. שוחח עם הרופא של ילדך לפני מתן תרופות כלשהן.

 • קח תרופות רק לפי ההוראות. חלק מתרופות הצטננות מכילות מספר מרכיבים, כגון חומר משחרר גודש בתוספת משכך כאבים, אז קרא את התוויות של תרופות הצטננות שאתה נוטל כדי לוודא שאינך נוטל יותר מדי תרופה כלשהי.

תרופות להצטננות שלא עובדות

רשימת תרופות הצטננות לא יעילות ארוכה. חלק מהנפוצים יותר שאינם עובדים כוללים:

 • אַנְטִיבִּיוֹטִיקָה. אלה תוקפים חיידקים, אבל הם לא עוזרים נגד וירוסי הצטננות. הימנע מלבקש מהרופא שלך אנטיביוטיקה להצטננות או להשתמש באנטיביוטיקה ישנה שיש לך בהישג יד. לא תבריא יותר מהר, ושימוש לא הולם באנטיביוטיקה תורם לבעיה החמורה והגוברת של חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה.
 • תרופות נגד הצטננות ושיעול אצל ילדים צעירים ללא מרשם. תרופות OTC הצטננות ושיעול עלולות לגרום לתופעות לוואי חמורות ואף מסכנות חיים בילדים. שוחח עם הרופא של ילדך לפני מתן תרופות כלשהן.

קרא עוד על איך להעביר שיעול כאן.

תרופות להצטננות שלא עובדות

תרופות קרות עם ראיות סותרות

למרות מחקרים מתמשכים, חבר המושבעים המדעי עדיין בוחן כמה תרופות פופולריות להצטננות, כמו ויטמין C ואכינצאה. להלן עדכון לגבי כמה תרופות חלופיות נפוצות:

 • ויטמין C. נראה שלקיחת ויטמין C [1] בדרך כלל לא תעזור לאדם הממוצע למנוע הצטננות.

עם זאת, מחקרים מסוימים מצאו כי נטילת ויטמין C לפני תחילת תסמיני הצטננות עשויה לקצר את משך הזמן שיש לך סימפטומים. ויטמין C עשוי להועיל לאנשים בסיכון גבוה להצטננות עקב חשיפה תכופה – למשל, ילדים הפוקדים טיפול בילדים קבוצתי במהלך החורף.

 • אכינצאה. תוצאות מחקר לגבי האם אכינצאה מונעת או מקצרת הצטננות מעורבות. חלק מהמחקרים לא מראים שום תועלת. אחרים מראים ירידה מסוימת בחומרת ובמשך תסמיני הצטננות כאשר הם נלקחים בשלבים הראשונים של הצטננות. ייתכן שסוגים שונים של אכינצאה בשימוש במחקרים שונים תרמו לתוצאות המעורבות.

נראה כי אכינצאה יעילה ביותר אם אתה נוטל אותה כאשר אתה מבחין בתסמיני הצטננות וממשיכים בה במשך שבעה עד 10 ימים. זה נראה בטוח למבוגרים בריאים, אבל זה יכול לקיים אינטראקציה עם תרופות רבות. בדוק עם הרופא שלך לפני נטילת אכינצאה או כל תוסף אחר.

 • אָבָץ. מספר מחקרים העלו כי תוספי אבץ עשויים להפחית את משך הצטננות. אבל מחקרים העלו תוצאות מעורבות לגבי אבץ והצטננות.

כמה מחקרים מראים כי כוסות אבץ או סירופ מפחיתים את משך ההצטננות ביום אחד, במיוחד כאשר נלקחים תוך 24 עד 48 שעות מהסימנים והתסמינים הראשונים של הצטננות. לאבץ יש גם תופעות לוואי שעלולות להיות מזיקות. שוחח עם הרופא שלך לפני שאתה שוקל שימוש באבץ כדי למנוע או להפחית את משך הצטננות.

תשמור על עצמך

למרות שבדרך כלל קל, הצטננות יכולה לגרום לך להרגיש אומלל. זה מפתה לנסות את התרופה העדכנית ביותר, אבל הדבר הטוב ביותר שאתה יכול לעשות הוא לדאוג לעצמך. תנוחו, שתו נוזלים והשאירו את האוויר סביבכם לח. זכור לשטוף ידיים לעתים קרובות. קרא עוד על איך לשחרר צוואר תפוס כאן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן